Nie tylko dieta

Odchudzanie – co spala najwięcej kalorii?

Na efekty odchudzania nie należy po prostu czekać – trzeba działać! Nie istnieje złoty sposób na natychmiastową redukcję tkanki tłuszczowej, ale jest kilka metod na przyspieszenie tego procesu. Przeczytaj poniższy artykuł, aby dowiedzieć się, w jaki sposób spalić najwięcej kalorii i zapewnić sobie skuteczne odchudzanie.

Jazda na rowerze

Jazda na rowerze to jeden z najłatwiejszych i równocześnie najprzyjemniejszych sposobów na spalanie kalorii. To aktywność ogólnorozwojowa, w czasie której nie tylko wzmocnisz mięśnie nóg oraz brzucha, ale także pozbędziesz się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Wzmocnisz również swój układ krwionośny i oddechowy. Jazda na rowerze przyspiesza przemianę materii, co także sprzyja odchudzaniu. Poza tym, tego rodzaju trening polecany jest osobom o dużej nadwadze – nie nadwyręża kolan tak bardzo, jak bieganie.

W czasie spokojnej, godzinnej jazdy możesz spalić około 500 kcal, natomiast bardzo intensywny trening to utrata nawet 800 kcal w ciągu 60 minut.

Popularną i szczególnie skuteczną podczas odchudzana formą jazdy na rowerze jest spinning. To trening kolarski realizowany najczęściej grupowo, na sali fitness, na specjalnym rowerze stacjonarnym. Trening polega na jeździe w rytm muzyki o zmiennym tempie. Tego rodzaju ćwiczenia to utrata nawet 1000 kcal w ciągu godziny.

Odchudzanie – co spala najwięcej kalorii?

Jazda na rolkach

Jazda na rolkach, podobnie jak jazda na rowerze, to rozwiązane bezpieczniejsze dla stawów niż bieganie, a przy tym pozwalające na spalenie w ciągu godziny nawet 700 kcal. Warunkiem jest nieustanna, szybka jazda.

Zaletą tego rodzaju treningu jest płynność ruchów oraz fakt, że raz wpędzone w ruch rolki przy każdym kolejnym odepchnięciu pozostają w ruchu, wymagając mniej siły niż ciało podczas biegu. Poza tym jazda na rolkach dotlenia organizm, a także przyspiesza przemianę materii.

Bieganie

Oszacowanie liczby kalorii, które można spalić podczas biegania jest trudne i zależne od wielu czynników – wieku biegacza, jego wagi, prędkości i dystansu, jaki przebiega on w czasie godziny. Ogólnie można jednak przyjąć, że jest to od 300 kcal podczas truchtu do 1000 kcal podczas biegu interwałowego. Bieganie to typowy trening cardio – dotlenia organizm, angażuje wiele mięśni i rzeźbi całą sylwetkę.

Bieganie nie jest zalecane dla osób ze znaczną nadwagą oraz otyłych ze względu na przeciążenia stawów kolanowych.

Odchudzanie – co spala najwięcej kalorii?

Skakanka

Niedoceniana i nieco zapomniana skakanka to doskonały sposób na łatwe spalanie dużych ilości kalorii. Trening z tym kojarzonym z dzieciństwem narzędziem pozwala na spalenie 500-600 kcal w ciągu godziny. Zaletą skakanki są jej niewielkie rozmiary, dlatego bez problemu zawsze możesz zabrać ją ze sobą.

Ćwiczenia ze skakanką poprawiają sylwetkę i wpływają na niemal wszystkie partie mięśniowe ciała. Trenować możesz wszędzie, gdzie nie zahaczysz skakanką o sufit czy meble, najprzyjemniej skacze się jednak zawsze na świeżym powietrzu.

Suplementy diety

Na rynku dostępnych jest wiele suplementów diety, w tym spalaczy tłuszczu. Są to mieszanki składników podnoszących wydatek energetyczny, w związku z czym organizm spala więcej kalorii. Proces ten nazywa się termogenezą, a najczęściej stosowane w takich środkach spalacze to kofeina, ekstrakt z zielonej herbaty, guarana czy przyprawy – imbir lub cynamon. Tego rodzaju suplementy nigdy nie zastąpią diety redukcyjnej i ćwiczeń fizycznych, dlatego nie zaczynaj od nich odchudzania. Traktuj je jako wsparcie w chwilach, gdy zauważysz spowolnienie procesu redukcji tkanki tłuszczowej. I najważniejsze – kupuj wyłącznie te, które są certyfikowane i dopuszczone do obrotu w Polsce. Najbezpieczniejsze będą te dostępne na aptecznej półce.

Jak widzisz, do wyboru jest kilka rodzajów aktywności, które pozwalają na spalanie znacznych ilości kalorii, przyspieszając tym samym proces odchudzania. Nie lubisz nudy? Miksuj treningi dowolnie, codziennie wybierając coś innego. W ten sposób nie tylko szybko, ale też przyjemnie dojdziesz do upragnionego celu.