Nie tylko dieta

Od czego zacząć odchudzanie?

Osoby chcące poradzić sobie z nadprogramowymi kilogramami często zastanawiają się, jak zacząć walkę z tkanką tłuszczową, aby osiągnąć wymarzone efekty bez negatywnego wpływu na funkcjonowanie organizmu. Zmiana nawyków żywieniowych nie zawsze jest łatwa, lecz stosowanie się do kilku prostych wskazówek może sprawić, że odniesiesz sukces i nie zniechęcisz się do zdrowego trybu życia. Poznaj nasze propozycje, dzięki którym zadbasz o sylwetkę.

Pozbądź się pokus

Zaczynając dietę odchudzającą, warto pozbyć się z domu wszystkich słodyczy i niezdrowych przekąsek. Decyzja o zrezygnowaniu z ulubionych smakołyków może nie należeć do najłatwiejszych, jednak w przyszłości przyniesie wiele korzyści dla sylwetki i zdrowia. Choć odchudzanie ma na celu utratę wagi, warto pamiętać, że spadek masy ciała nie zawsze oznacza dobrą wiadomość – powinno nam zależeć przede wszystkim na spalaniu tkanki tłuszczowej, a nie mięśniowej. Dlatego należy zadbać nie tylko o odpowiedni deficyt kaloryczny, lecz zwrócić uwagę na to, by produkty znajdujące się w codziennym jadłospisie były pełnowartościowe oraz dostarczały do organizmu niezbędne makro- i mikroskładniki. Chipsy, batoniki czy orzeszki solone o wiele lepiej zastąpić suszonymi owocami, gorzką czekoladą czy orzechami bez soli.

Zadbaj o solidne śniadanie i lekką kolację

Dobrze skomponowane śniadanie to fundament udanego dnia i sposób na skuteczne odchudzanie. W pierwszym posiłku trzeba zapewnić sobie odpowiednią ilość węglowodanów, które stanowią dla organizmu paliwo do działania, dzięki czemu będziesz w stanie efektywnie pracować i stawiać czoła nowym wyzwaniom. Osoby, które nie jedzą śniadań, są o wiele podatniejsze na nadwagę, ponieważ często później zaspokajają głód w nadmiarze, co skutkuje zbyt dużą liczbą kalorii spożytych w ciągu jednego dnia.

Kolacja powinna być lekkostrawna, aby zapewnić optymalne warunki do snu, który jest niezbędny dla regeneracji organizmu. Dobrym pomysłem na ostatni danego dnia posiłek jest twarożek lub serek wiejski uzupełniony porcją ulubionych warzyw.

zielone jabłko i meter

Zostań świadomym konsumentem

Podczas zakupów staraj się dobrze zaznajomić z informacjami znajdującymi się na etykietach produktów, po które sięgasz. Kupowana w supermarketach żywność czasami może zaskoczyć nie do końca sprzyjającym zdrowiu składem. Dokładanie przyglądanie się artykułom spożywczym pozwoli Ci unikać wyrobów z nadmiarem cukru, soli oraz innych substancji niesprzyjających redukcji tłuszczu.

Zwizualizuj swój cel

Ustal wymarzoną wagę – konkretny cel to znakomita motywacja do odchudzania. Zapisuj swoje postępy w notatniku lub w aplikacji na smartfonie. Dzięki temu łatwo dostrzeżesz efekty swojej pracy i będziesz czerpać większą satysfakcję ze zdrowego trybu życia.

Postaw na aktywność fizyczną

Podstawą odchudzania jest zdrowa i zbilansowana dieta, ale sport może znacząco przyspieszyć spalanie tkanki tłuszczowej oraz pozytywnie wpłynąć na funkcjonowanie organizmu. Jeśli wcześniej nie miałeś zbytnio styczności z aktywnością fizycznością, zacznij od czegoś mało wymagającego, na przykład marszu. Regularne spacery doprowadzą do poprawy kondycji, dzięki czemu będziesz w stanie wykonywać bardziej zaawansowane ćwiczenia na schudnięcie.

Godnym uwagi rozwiązaniem jest trening na orbitreku, który przynosi znakomite efekty oraz stanowi ciekawą alternatywę dla klasycznego biegania czy jazdy na rowerze. Dostępne na każdej siłowni urządzenie umożliwia wykonywanie anatomicznie naturalnych ruchów, dzięki czemu nie wywołuje szkodliwych obciążeń dla kości i stawów. Na orbitreku z powodzeniem można realizować trening interwałowy, który rewelacyjnie sprawdza się w przypadku osób borykających się z nadwagą i chcących szybko pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej.

Zastanawiając się nad tym, jakie ćwiczenia odchudzające są najlepsze, warto wziąć pod uwagę trening z wykorzystaniem wolnych ciężarów, na przykład hantli lub sztangi. Trening siłowy nie tylko pobudzi metabolizm do spalania tłuszczu, lecz przyniesie też dużo korzyści dla układu mięśniowego.