Skąd wzięła się kalistenika i co właściwie kryje się za tym pojęciem?
Jeżeli to obcobrzmiące słowo kojarzy Ci się ze Starożytną Grecją, to niewątpliwe masz rację. Kalistenika jest bowiem połączeniem słów „kallos” (piękno) oraz „sthenos” (siła) i już sama nazwa wskazuje na to jakiego rodzaju ćwiczeń należy się w tym przypadku spodziewać.
Trening kalisteniczny jest bowiem rodzajem aktywności opierającym się na sile oraz wytrzymałości własnych mięśni, a do jego wykonywania nie stosuje się żadnych, dodatkowych akcesoriów, specjalistycznego sprzętu czy też obciążenia. Ten rodzaj ćwiczeń można więc wykonywać w każdym, dowolnie wybranym miejscu – kalistenika w domu, na świeżym powietrzu, sali treningowej i wszędzie tam gdzie znajdziesz wystarczającą przestrzeń do swobodnego wykonywania ćwiczeń o zmiennej intensywności.
Na czym polega kalistenika? Trening ten w dużej mierze opiera się na wykonywaniu ćwiczeń opierających się na izometrycznym napinaniu mięśni, a jego modyfikacja polega na zwiększeniu ilości powtórzeń lub też zmianie stopnia trudności wykonywanych ćwiczeń. W przypadku tego rodzaju aktywności nie ma mowy o żadnych ograniczeniach – kalistenikę może uprawiać każdy, choć w początkowej fazie warto zwrócić uwagę na to by nie przesadzić z intensywnością czy też trudnością ćwiczeń, gdyż jest to najprostszy sposób na nadwyrężenie i przetrenowanie, a to zwykle kończy się znacznym spadkiem motywacji do działania.
Kalistenika – ćwiczenia przykładowe
Czy ćwiczenia kalisteniczne są skomplikowane? Nic bardziej mylnego! Trening polegający na wykorzystaniu siły własnego ciała oraz umysłu opiera się na dobrze wszystkim znanych sekwencjach, które nie raz już z pewnością miałeś okazję wykonywać.
W przykładowym planie treningowym mogą znaleźć się więc:
- Brzuszki;
- Pompki;
- Podciąganie na drążku;
- Wznoszenia nóg;
- Przysiady;
- Wejścia siłowe;
- Stanie na rękach;
- Mostek;
- Pajacyki;
- Skręty tułowia;
- Deska,
A także wiele innych ćwiczeń wymagających maksimum skupienia i utrzymywania prawidłowej pozycji aż do ukończenia każdego jednego powtórzenia.
Efekty treningu kalistenicznego – czy gra warta jest świeczki?
Osoby rozpoczynające swoją przygodę z kalisteniką często zastanawiają się czy specyficzny rodzaj ćwiczeń tak charakterystyczny dla tego rodzaju sportu jest w stanie zapewnić widoczne gołym okiem rezultaty. Wątpliwości te są tutaj jednak w pełni uzasadnione, ponieważ trening kalisteniczny nie cieszy się jeszcze tak dużą popularnością w naszym kraju co inne rodzaje sportu, a to zawsze przyczynia się do powstawania podejrzeń.
Zapewniamy jednak, że nie ma się czego obawiać i wkładane w kalistenikę siły oraz przeznaczony na ćwiczenia czas z pewnością nie pójdą na marne. Włączając regularne treningi kalisteniczne do swojej codzienności możesz bowiem spodziewać się efektów takich jak chociażby:
- wysmuklenie sylwetki;
- zwiększenie masy mięśniowej;
- poprawa równowagi oraz koordynacji ruchowej;
- zwiększenie szybkości oraz wytrzymałości;
- polepszenie elastyczności ciała;
- wzmocnienie stawów oraz mięśni;
- zwiększenie spoczynkowej przemiany materii;
- lepsze samopoczucie oraz zdrowie;