Nie tylko dieta

Jakie mięśnie pracują podczas jazdy na rowerze?

Świadomość własnego ciała oraz konkretnych partii mięśniowych ma ogromne znaczenie przy uprawianiu każdej dyscypliny sportowej. Wiedząc, jakie mięśnie pracują podczas jazdy na rowerze, możesz skupić się na ich kształtowaniu w trakcie przygotowań na siłowni, ale także zwiększać ich wytrzymałość poprzez jazdę na trenażu.

Jakie mięśnie pracują podczas jazdy na rowerze?

Każdy, kto choć raz jeździł rowerem, zdaje sobie sprawę z tego, że w trakcie pedałowania pracują przede wszystkim nogi. Jednak jeśli jesteś triathlonistą, to niezwykle istotna jest wiedza dotycząca konkretnych mięśni w nodze, które uaktywniają się podczas jazdy na rowerze.

W pedałowaniu zarówno szosowym, jak i terenowym czy też na rowerku stacjonarnym wyróżnia się kilka faz, w których nasze dolne kończyny zmuszane są do bardziej intensywnej pracy. W pierwszej fazie napędzamy koło do obrotu, uaktywniając przede wszystkim mięśnie z przedniej strony uda. W drugiej fazie podstawowy ruch naszych nóg przypomina ciągnięcie pedału rowerowego w tył. Oczywistym następstwem tej czynności jest uaktywnienie się tylnej strony uda. Mięsień dwugłowy uda, mięsień pośladkowe oraz przywodziciel długi to ta partia mięśni, która mocno pracuje podczas jazdy na rowerze.

Wzmacniaj mięśnie ud

Przed startem w triathlonie warto pomyśleć o intensywnym wsparciu dla mięśni ud. To właśnie one są najmocniej obciążane zarówno podczas biegu, jak i jazdy na rowerze. Serwuj im zatem nie tylko serie biegowe i na rowerze, ale również wzmacniające ćwiczenia na siłowni z użyciem hantli i sztangi. Trening siłowy zwiększy ich wytrzymałość, a odpowiednia dieta pozwoli im urosnąć, by dawały triathloniście odpowiednią ilość siły w trakcie każdego wyścigu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *