Choć zdecydowanej większości osób ta forma aktywności kojarzy się z powolnie wykonywanymi ćwiczeniami przy akompaniamencie kojącej, spokojnej muzyki i z tego tez względu wielu uważa ją po prostu za nudną, to w rzeczywistości joga może mieć bardzo różnorodne oblicza, a liczne, pozytywne efekty jej trenowania mówią same za siebie.
Czym jest joga i jak zacząć ćwiczyć?
Pod tym pojęciem kryje się nauka o równowadze w życiu, a także połączenia ciała z umysłem i osiągnięcia w ten sposób całkowitej harmonii pozwalającej zapomnieć o ewentualnych problemach i zamiast tego cieszyć się z nawet pozornie błahych drobiazgów.
Praktyka jogi polega na wykonywaniu zbiorów tzw. asan – wygodnych pozycji, w przypadku których bardzo ważną rolę odgrywa również pranayama, czyli techniki oddechowe. Dzięki takiemu połączeniu regularnie wykonywane, różnorodne ćwiczenia fizyczne przekładają się na polepszenie oraz rozwój nie tylko stanu fizycznego, ale także psychicznego każdej osoby trenującej jogę.
Niewątpliwą zaletą tego rodzaju aktywności fizycznej jest to, że nie wymaga ona długich przygotowań ani też zakupu horrendalnie drogiego sprzętu, co sprawia, że ćwiczenia z zakresu jogi dla początkujących oraz bardziej zaawansowanych cieszą się nieustającą popularnością już od kilkunastu lat. Aby rozpocząć ćwiczenia jogi wystarczy wygodne, niekrępujące ruchów ubranie (np. legginsy wykonane z miłego w dotyku materiału, tank top oraz skarpetki), a także antypoślizgowa mata do ćwiczeń. Warto jednak podkreślić, że osoby kompletnie nie zaznajomione z tą praktyką powinny rozpocząć swoją przygodę z jogą od kilku zajęć dla początkujących, gdzie pod okiem instruktora wyrobią sobie nawyk zwracania uwagi na detale, które w tym przypadku odgrywają kluczową rolę.
Na co pomaga joga? – efekty stosowania ćwiczeń
Tak jak w przypadku każdej aktywności fizycznej, także tutaj przy regularnym wykonywaniu poszczególnych asan można liczyć na pozytywne efekty ćwiczeń.
W gronie najważniejszych zalet wiążących się z ćwiczeniem jogi możemy wymienić:
- poprawę elastyczności oraz gibkości ciała;
- zwiększoną wydolność i znacznie lepsze możliwości kondycyjne;
- większą świadomość własnego ciała;
- odciążenie krążków międzykręgowych;
- polepszenie postawy ciała;
- zmniejszenie przykurczów mięśniowych;
- dotlenienie organizmu;
- pobudzenie krążenia;
- polepszenie procesów trawienia;
- wyszczuplenie sylwetki;
- odciążenie kręgosłupa;
- redukcję nadciśnienia tętniczego;
- zwiększenie procesów przemiany materii;
- poprawę sprawności fizycznej, a także wydolności układu krwionośnego oraz oddechowego;
Wybieramy matę do jogi – najważniejsze kwestie, które warto mieć na względzie przy zakupach
Jak wybrać odpowiednią matę do jogi? Interesujących, ale też pozostawiających wiele od życzenia propozycji na rynki nie brakuje, dlatego też podczas zakupów dobrze jest zwrócić szczególną uwagę na:
- materiał z jakiego wykonana jest mata
Tutaj wybór jest naprawdę imponujący, ponieważ osoby zainteresowane praktyka jogi mogą przebierać w projektach wykonanych z PVC, naturalnego kauczuku, poliuretanu, TPE, mikrofibry, naturalnego korka oraz juty. Na rynku króluje zwłaszcza maty do jogi wykonane z dwóch, pierwszych wymienionych materiałów, gdyż wyróżniają się one bardzo łatwą pielęgnacją, doskonałymi właściwościami antypoślizgowymi, a także trwałością, której na próżno jest szukać gdzie indziej. Dodajmy do tego jeszcze mnogość wzorów oraz kolorów i ich popularność nie powinna być dla nikogo zaskoczeniem.
- grubość maty do jogi
W tym przypadku obowiązuje jedna, prosta zasada, a mianowicie – im grubsza jest mata do yogi, tym lepszą amortyzacją stawów oraz kości może cieszyć się jej posiadacz w trakcie wykonywania ćwiczeń. W ofertach znanych producentów można obecnie znaleźć maty o grubości 1-2 mm, 3-4 mm, a także 5-8 mm i to właśnie te ostatnie zapewniają najlepszą amortyzację.
- rozmiar maty
Mimo, że klasyczna mata ma wymiary wynoszące ok. 180 x 60 cm, to w rzeczywistości można spotkać się także z akcesoriami o większym, jak i mniejszym rozmiarze. Dlaczego? Ponieważ jej długość powinna być o 10 cm większa niż wzrost osoby, która będzie na niej wykonywać asany, a co za tym idzie wprost musi być ona dostępna w wielu rozmiarach.
- wagę maty do praktyki jogi
Przy zakupach warto mieć na względzie także wagę maty, ponieważ jej transportowanie z miejsca do miejsca może okazać się nie lada wyzwaniem, gdy okaże się, że ilość kilogramów nieco przewyższa nasze możliwości. Na miano najlżejszych mat zasługują modele z TPU oraz cienkie maty z PVC, których waga zaczyna się już od 800 g.
Obalamy mity: czy joga twarzy działa?
Joga to bynajmniej nie tylko kwiat lotosu, pozycja drzewa czy tez inne asany. Jej szczególnym rodzajem, który w ostatnich miesiącach zyskał sobie bardzo duże zainteresowanie jest… joga twarzy, która stanowi bezinwazyjną alternatywę dla medycyny estetycznej.
Podobnie jak klasyczna joga także, face yoga opiera się na zestawie ćwiczeń rozluźniających oraz napinających mięśnie, które można wykonywać samodzielnie lub też oddać się w ręce profesjonalisty. Dzięki regularnie wykonywanym ćwiczeniom mięśnie stają się sprężyste i wzmocnione, a dodatkowo zwiększa się też ich objętość co prowadzi do uniesienia, wypełnienia oraz ujędrnienia skóry. Joga twarzy skutecznie więc spowalnia proces starzenia się skóry, jak i cofa/hamuje działanie szkodliwych czynników, takich jak chociażby stres.