Nie tylko dieta

Czy triathlon jest zdrowy?

Każdy, kto chce rozpocząć przygodę z triathlonem, na pewno zastanawia się, czy wymagająca wyjątkowej kondycji i ogromnego wysiłku dyscyplina sportowa może mieć pozytywny wpływ na zdrowie. Odpowiedź na tytułowe pytanie może się wydawać dość banalna, ponieważ jak wiele rzeczy w naszym życiu, trójbój ma zarówno zalety, jak i wady. W dalszej części tekstu postaramy się jednak rozwiać wątpliwości osób zastanawiających się nad zależnościami między triathlonem a zdrowiem.

Triathlon w badaniu profesora Rutha Defrina

Triathlon to bezkompromisowa dyscyplina, którą łączy w sobie pływanie, jazdę na rowerze oraz bieganie. Sportowcy uprawiający trójbój wielokrotnie przekraczają normy wytrzymałościowe na treningach i zawodach. Wielu naukowców postanowiło poświęcić spory nakład pracy, by zbadać wytrzymałość triathlonistów i sprawdzić, jaki wpływ na zdrowie ma uprawianie tak trudnego sportu. Zrobili to między innymi uczeni z Tel Aviv, którym przewodził profesor Ruth Defrin. Celem badań było zweryfikowanie przyczyn świetnych rezultatów uzyskiwanych przez uprawiających triathlon. Wyniki badań mogą się okazać dla niektórych co najmniej zaskakujące. Defrin wraz ze swoim zespołem odkryli, że wybitni triathloniści mają znacznie większy próg bólu niż przeciętny człowiek. Oznacza to, że najlepsi triathloniści odczuwają ból później i w dużo mniejszym stopniu. Dzięki temu doświadczeni w trójboju mogą dłużej mierzyć się z bólem niż zawodnicy innych dyscyplin. Ogromny wpływ na to mają nie tylko różnice o charakterze fizjologicznym, lecz także psychologicznym.

W badaniu tym udział wzięło 19 triathlonistów oraz 17 osób, które uprawiają aktywność fizyczną rekreacyjnie. Triathloniści trenowali według swoich wymagań i uczestniczyli w co najmniej dwóch zawodach w ciągu roku. Oczywiście były to eventy typu Ironman, organizowane przez World Triathlon Corporation. W takich zawodach każdy uczestnik musi przepłynąć 3,86 km, przejechać na rowerze 180,2 km oraz przebiec dystans maratoński 42,195 km. Druga grupa uczestników badania ćwiczyła takie formy aktywności jak jogging, pływanie czy fitness.

Choć uczestnicy mieli różne rodzaje treningu, zostali poddani tej samej serii testów psychofizjologicznych. Jeden z nich był dość niecodzienny. Naukowcy rozgrzewali jedno ramię sportowca za pomocą specjalnego urządzenia i jednocześnie ochładzali drugą rękę lodowatą kąpielą.

Czy triathlon jest dla każdego?

Teoretycznie każdy może uprawiać triathlon. Jednak z uwagi na to, że w tej dyscyplinie sportowej trzeba wykazać się wręcz spartańską wytrzymałością, przed rozpoczęciem tego typu aktywności, każdy powinien wykonać szereg specjalistycznych badań lekarskich. Takie podejście pozwoli nam w stu procentach stwierdzić, czy nie istnieją żadne przeciwskazania do trenowania trójboju.

Zagrożenia i zalety wynikające z uprawiania triathlonu

Naukowcy uważają, że triathloniści są odporniejsi na ból i potrafią sobie z nim radzić efektywniej i dłużej. W dodatku serca triathlonistów biją wolniej, co przekłada się na większą wytrzymałość jednego z najważniejszych ludzkich organów. Jednak przez olbrzymi nakład wysiłku i bieganie po twardych nawierzchniach, triathloniści są narażeni na wiele różnych urazów i kontuzji stawów kolanowych. Jednakże triathlon potrafi poprawić ogólny stan zdrowia, co jest widocznie nie tylko u aktywnych uczestników trójboju, ale również wśród tych, którzy już jakiś czas temu zakończyli sportową karierę.

Źródło zdjęć: http://mosirlidzbark.pl/?attachment_id=3510