Nie tylko dieta

Ćwiczenia a dieta – co jest ważniejsze w drodze do upragnionej sylwetki?

Osoby rozpoczynające proces odchudzania często stają przed dylematem – co jest ważniejsze: dieta czy ćwiczenia? Czy można uzyskać upragnioną sylwetkę rezygnując z jednej z tych dwóch rzeczy? Części osób trudno zmobilizować się do ćwiczeń, pozostali nie są w stanie zmienić nawyków żywieniowych. Czy mają szansę na udane odchudzanie? W poniższym tekście rozwiewamy te wątpliwości.

Bilans metaboliczny

Całodzienny wydatek energetyczny jest różny w przypadku różnych ludzi, zawsze jednak składają się na niego dwa elementy: podstawowa przemiana materii oraz pełnia aktywności fizycznej podejmowanej w ciągu doby. Odchudzanie realizuje się wyłącznie wówczas, gdy osiągamy deficyt energetyczny. Jest to możliwe wyłącznie na drodze zmniejszenia ilości przyjmowanych kilokalorii lub zwiększenie wydatku energetycznego.

Dieta bez ćwiczeń

Zdrowe odżywianie powinno być standardem w życiu każdego człowieka. Osoby, które decydują się na odchudzanie, najczęściej zdają sobie sprawę z tego, że powinny zmienić swoje nawyki żywieniowe. Osoby na diecie rezygnują z tłuszczy (często nie wiedząc, że dzielą się one na te „dobre” i te „złe”), rezygnują z cukru, minimalizują spożycie słonych przekąsek i fast foodów. Czy zmiana podejścia do żywienia na bardziej racjonalne jest w stanie odchudzić człowieka bez ćwiczeń? Jest to niemal niemożliwe, ponieważ przy bardzo niskiej aktywności fizycznej trudno osiągnąć wystarczający deficyt energetyczny. Dieta musiałaby zostać „odchudzona” najczęściej o ponad 1000 kcal, co jest bardzo trudne. Ćwiczenia pozwalają na osiągnięcie deficytu.

Ćwiczenia bez diety

Niekiedy można się spotkać z opinią, że wystarczy więcej ćwiczyć, a tkanka tłuszczowa ulegnie zmniejszeniu, nawet bez stosowania żadnej diety. Niestety, również i takie podejście jest błędne, ponieważ prowadzi do przeświadczenia, że nie jest ważne co się je i ile się je. Człowiek pozwala sobie wówczas na dodatkowe przekąski, tłumacząc sobie, że przecież i tak spali to w czasie treningu. Być może tak, uda się spalić nadmiar przyjętych kalorii, ale mało prawdopodobne jest, aby osiągnąć w ten sposób deficyt kaloryczny.

Równowaga psychiczna

Na nic zdadzą się dieta i ćwiczenia, jeśli odchudzanie będzie dla Ciebie katorgą. Redukcja tkanki tłuszczowej nie jest zadaniem łatwym, ale ma być wyzwaniem, nie przykrym przymusem. Frustracja, stres, wyrzuty sumienia z powodu wpadek żywieniowych czy opuszczonych treningów mogą stać się skuteczną przeszkodą na drodze do upragnionej sylwetki. Pamiętaj, że odchudzanie to nie tylko fizyczny, ale też psychiczny proces. Jeśli czujesz przeciążenie, skorzystaj z pomocy specjalisty – dietetyka czy trenera personalnego. Poza tym łatwiej trzymać się zamierzonego planu odchudzania, jeśli realizuje się go z kimś – we dwójkę zawsze raźniej!

Zdrowy tryb życia

Odchudzanie będzie łatwiejsze, jeśli oprócz diety i ćwiczeń wprowadzisz w swoim życiu również inne zmiany. Jeśli palisz tytoń, odstaw go. Jeśli spożywasz alkohol, zminimalizuj jego przyjęcie (zawiera on mnóstwo pustych kalorii). Jeśli jesteś domatorem, zapewnij sobie codziennie minimum świeżego powietrza – spacer nie tylko pozwoli Ci się dotlenić, ale też ukoi nerwy. Zdrowy tryb życia to również wprowadzenie zmian w najbliższym otoczeniu, na przykład poprzez pozbycie się zbędnych rzeczy. Staraj się wysypiać i regularnie wykonuj badania okresowe. To wszystko ma wpływ na Twoje odchudzanie.

Każdy, kto zastanawia się, jak być fit i osiągnąć upragnioną sylwetkę, powinien pamiętać o jednej zasadzie: równowaga jest najważniejsza! Osiągniesz ją racjonalnie łącząc dietę i ćwiczenia, starając się uwolnić od stresów i prowadząc zdrowy tryb życia.