Nie tylko dieta

Co jeść po treningu siłowym?

Najczęstszym i najpoważniejszym błędem popełnianym przez osoby rozpoczynające swoją przygodę z regularnym wysiłkiem fizycznym jest rezygnacja z posiłków. Głodzenie się przed i po treningu może mieć katastrofalne skutki nie tyle dla naszego samopoczucia, co funkcjonowania całego organizmu. Dlatego jeśli stawiasz na ruch, chcesz poprawić swoją kondycję i wyrzeźbić sylwetkę nie możesz zapominać o odpowiednio zbilansowanych posiłkach tak przed jak i po treningu.

 

Ćwicz z głową

Siłownie i kluby fitness przeżywają od pewnego czasu prawdziwy boom. W mediach społecznościowych roi się od zdjęć na bieżni, przy lustrze odbijającym masę profesjonalnych sprzętów, czy screenów z pokonanymi na trasie kilometrami w biegu, lub na rowerze. Warto jednak uzmysłowić sobie, że wysiłek fizyczny to tylko 30% sukcesu, a pozostałe 70% stanowi dieta. Dlatego też nie wolno zapominać nam o odpowiednio przygotowanych posiłkach, które będą naszym paliwem w trakcie treningu i zapewnią nam skuteczną regenerację tuż po nim.

 

Regeneracja

Niezależnie od tego, czy jesteś zaprawionym sportowcem, czy dopiero stawiasz pierwsze kroki na siłowni, czas na regenerację to istotna kwestia w trakcie Twoich zmagań o lepszą sylwetkę i fajniejsze samopoczucie. Podczas treningu prowokujesz swoje mięśnie do większej pracy, dzięki czemu stają się silniejsze. Czas na regenerację jest niezwykle istotny, ale sposób odżywiania po treningu wpływa znacząco na naszą wydolność i nie można go pomijać. Z biegiem czasu, bez chwili na odpoczynek nasze ciało zacznie się buntować, a my nie będziemy odczuwać aż takiej przyjemności z wykonywanych ćwiczeń.

 

Posiłek potreningowy

Wiele z nas ciągle tkwi w błędnym przekonaniu, że po skończonym treningu możemy sobie pozwolić na więcej. Wydaje nam się, że to moment kiedy wolno nam sięgnąć po czekoladki, otworzyć piwo, czy wsunąć paczkę chipsów, bo przecież należy nam się nagroda po ciężkim wysiłku. Pomijając fakt jak niweczy to nasze plany w walce o lepszą sylwetkę, jest to po prostu niezdrowe. Po skończonym treningu nasze ciało potrzebuje dobrej jakości produktów, które pomogą mu stanąć na nogi, zregenerować się i uzupełnić zapasy glikogenu w mięśniach, a nie jałowych, zapychających żołądek przekąsek.

 

Co jeść po treningu?

Po intensywnym treningu siłowym warto zjeść niewielki posiłek, bogaty w produkty o wysokim indeksie glikemicznym, które są szybko przyswajane przez organizm i pomogą naładować wewnętrzne akumulatory, zanim organizm zacznie szukać innego źródła energii np. w postaci białek. Ponadto konieczne jest uzupełnienie niedoborów białka, będącego jednym z materiałów budulcowych naszych mięśni. Wysiłek fizyczny – a zwłaszcza siłowy – zwiększa przemianę materii organizmu, co z kolei prowadzi do wzrostu zapotrzebowania na białko. W planowaniu potreningowych posiłków możesz śmiało postawić na połączenie węglowodanów z białkiem, tworząc pełnowartościowe danie, które w pełni zaspokoi potrzeby Twojego organizmu. Może to być zmiksowany z mlekiem lub jogurtem naturalnym banan, razowe kanapki z twarogiem i łososiem, pełnoziarnisty makaron ze szpinakiem, czosnkiem i mozarellą, kromki z pełnoziarnistego chleba z tuńczykiem, czy ryż z kurczakiem i warzywami.

łosoś

Czas ma znaczenie

Niedługo po skończonej aktywności nasz organizm rozpoczyna proces regeneracji, który możemy usprawnić na samym początku, dbając o odpowiednie pożywienie. Krótko po treningu, w naszym organizmie “otwiera się” tak zwane okno anaboliczne, które utrzymuje się przez około 2 godziny. Właśnie w tym czasie powinniśmy zjeść odpowiednio zbilansowany posiłek wzbogacony o niezbędne mikroskładniki, wystrzegając się tłuszczów – blokują one przyswajanie składników odżywczych jak białka i węglowodany.