Nie tylko dieta

Budowanie masy mięśniowej – jak dobrze to zaplanować?

Chcesz popracować nad estetyką swojej sylwetki? Budowanie masy mięśniowej to złożony proces wymagający odpowiednio zaplanowanej diety oraz treningu. Poznaj najważniejsze zasady, dzięki którym zwiększysz swoją tężyznę fizyczną.

Liczba kalorii to klucz do sukcesu

Chcąc zwiększyć liczbę swoich kilogramów na wadze poprzez rozbudowę tkanki mięśniowej, musisz zapewnić sobie nadwyżkę kaloryczną. Dlatego planowanie budowania masy zacznij od starannego rozpisania jadłospisu uwzględniającego właściwą podać białek, węglowodanów i tłuszczy. Nawet w przypadku intensywnego i regularnego treningu siłowego nie zbudujesz mięśni, jeśli nie zapewnisz swojemu organizmowi zwiększonej dawki kalorii. Jeżeli nie jesteś w stanie dostarczyć ich z posiłków, możesz skorzystać z tak zwanych gainerów, czyli odżywek na masę.

Duże obciążenia to duże efekty

W treningu na masę mięśniową liczą się duże obciążenia. Oczywiście osoby początkujące powinny dopasować je do swoich warunków fizycznych i stażu treningowego, z czasem stawiając na progres podnoszonych ciężarów.

Regeneracja jest równie ważna jak trening

Zbyt duża liczba treningów może przynieść efekty odwrotne od oczekiwanych. Organizm potrzebuje czasu na odpoczynek. Podczas intensywnego treningu siłowego w mięśniach dochodzi do mikrouszkodzeń, wobec czego musisz zagwarantować im regenerację, aby później cieszyć się ich wzrostem.

Włącz do swojego planu treningowego ćwiczenia wielostawowe

Ćwiczenia wielostawowe działają mocno na kilka partii mięśniowych jednocześnie, dzięki czemu doskonale sprawdzają się one u osób, które chcą zwiększyć swoją siłę oraz zbudować większą masę mięśniową. W swoim planie treningowym uwzględnij takie ćwiczenia jak martwy ciąg czy przysiady ze sztangą.

Pamiętaj o przerwach między seriami

Oprócz regeneracji między poszczególnymi sesjami treningowymi musisz pamiętać także o przerwach między seriami danego ćwiczenia. W ten sposób pozwolisz sobie złapać oddech i będziesz mógł podnosić większe ciężary, co jest niezwykle ważne w przypadku budowania masy mięśniowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *