W trakcie wycieczki do Wiednia, podczas poszukiwań dobrych restauracji i szukania inspiracji na smaczny obiad. W każdej z tych sytuacji w którymś momencie rzuca się w oczy takie danie, jak sznycel po wiedeńsku. Jak wygląda, jak go przyrządzić i co w nim takiego niezwykłego? Przekonajmy się!
Poznaj Wiener Schnitzel
Sznycel po wiedeńsku to nic innego, jak smakowity, panierowany w bułce tartej i smażony na maśle kotlet cielęcy, który podaje się z kawałkiem świeżej cytryny. Inną formą tego dania jest przygotowanie go z mięsa wieprzowego. Co do tego? Oryginalny sznycel wiedeński podawany jest w towarzystwie sałatki ziemniaczanej. Jednak w polskiej wersji może Was zaskoczyć coś zupełnie innego, co wbrew pozorom stosuje się często zamiennie lub dodatkowo z cytryną. Z pewnością spytacie co to takiego? Otóż… u nas najczęściej spotykanym dodatkiem do sznycla wiedeńskiego jest… jajko sadzone położone bezpośrednio na sznyclu. Na jeszcze ciepłe jajko często podaje się malutką kostkę masła, całość posypuje się świeżym szczypiorkiem i podaje się z ćwiartką cytryny. Pyszną propozycją, serwowaną przez restauracje jest także sznycel po wiedeńsku z parmezanem.
Po wiedeńsku, a może włosku?
Wydawać by się mogło, że, jak sama nazwa wskazuje, sznycel po wiedeńsku pochodzi z Austrii. Jednak – tak samo, jak pierogi ruskie są typowo polskim daniem, tak kotlet po wiedeńsku wywodzi się z… Włoch. W Austrii stał się niezwykle popularny za sprawą hrabiego Josepha Radetzkyego, który dowodził wojskami austriackimi we Włoszech. To właśnie tam tak bardzo zasmakował mu kotlet po mediolańsku, że zapragnął jeść tego typu przysmaki częściej – w swojej ojczyźnie. We włoskiej wersji na klarowanym maśle smażono kotlet cielęcy z kostką smaku, a na koniec skrapiano go kroplami soku z cytryny i podawano rukolą i pomidorami. W Austrii natomiast przystosowano ulubione danie hrabiego do kuchni tego regionu i postanowiono kotlet zapanierować.
Przygotuj go sam
Oczywiście każdy z nas może go przygotować samemu. Wystarczy kawałek dobrego mięsa cielęcego (lub wieprzowego). Następnie mięso należy oczyścić i rozbić na grubość kilku milimetrów. Tak przygotowany kotlet trzeba namoczyć w rozbełtanym jajku, a następnie obtoczyć w uprzednio przygotowanej bułce tartej. W międzyczasie trzeba rozgrzać patelnię i smażyć kotlet z obydwu stron na klarowanym maśle. Tak gotowy sznycel podajemy z cząstką soczystej cytryny i ulubionymi dodatkami.