Kuchnia europejskaPolska

Jarmark Bożonarodzeniowy w Krakowie

Jarmarki Bożonarodzeniowe co roku przyciągają ogromne tłumy zainteresowanych. Często kuszą pięknymi widokami, cudownym oświetleniem, świątecznymi zapachami i zapierającymi dech w piersiach ozdobami świątecznymi. Wszystkie większe europejskie miasta mogą się poszczycić starannym przygotowaniem i mianem najpiękniejszego jarmarku – jak np. w przypadku Wiednia czy właśnie… Krakowa!

Co, gdzie, kiedy?

Tegoroczny jarmark w Krakowie miał swoje oficjalne otwarcie już… 30 listopada! Jednak tych, którzy uwielbiają świąteczny klimat niestety musimy zmartwić. Dlaczego? Ostatni dzień jarmarku przypada na 26 grudnia, a na kolejny będziemy musieli czekać aż rok. Tak, jak było dotychczas, został zorganizowany między Kościołem Mariackim, a Sukiennicami. Znaleźć na nim można oprócz tradycyjnych budek z regionalnymi pysznościami i dekoracjami – także scenę, na której prezentują się poszczególne gminy, szkoły, a także grupy artystyczne.

Świąteczny terminarz

Mimo tego, że jarmark przyciąga ogromną rzeszę turystów, pełni również funkcję kulturalną. Już w niedzielę – 23 grudnia od godziny 11:30 będzie miało miejsce kolędowanie, następnie w samo południe został zaplanowany opłatek prezydencki, po którym nastąpi również kolędowanie. A o 18:00 będzie miał miejsce recital Dariusza Kordka. Na samą Wigilię również przygotowano ciekawy program. O godzinie 12:00 będzie miało przedstawienie pt. „Dziady” według inspiracji Adama Mickiewicza, a następnie wystąpi Teatr Regionalny. Natomiast w ostatni dzień istnienia jarmarku bożonarodzeniowego w Krakowie będzie miało miejsce wspólne kolędowanie od 14:00 przy pomniku Adama Mickiewicza.

Klimat Świąt

To tylko nieliczne z udogodnień, które możemy spotkać na jarmarku bożonarodzeniowym. Wypicie kubka gorącego grzańca, zjedzenie ciepłego oscypka z żurawiną lub kiełbaski czy bigosu na pewno pozytywnie wprowadzi nas w klimat Świąt. Dlatego tym wszystkim, którzy jeszcze nie mieli okazji przeżyć tego klimatu, polecamy wizytę w Krakowie do 26 grudnia włącznie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *