Fit eat

Sposoby na jesienną chandrę – słodycze, ale zdrowe!

Depresyjny nastrój i poczucie niechęci do działania to nieodłączna część jesieni. Chandra stała się już typową dolegliwością dla tej pory roku. Odczuwają ją nawet ci, którzy na co dzień tryskają energią. Niskie temperatury, szara aura za oknem oraz częste opady deszczu nie napawają optymizmem, a długie wieczory najchętniej spędzalibyśmy w domu owinięci kocem. Na nasze nieszczęście z jesienią wiąże się jeszcze jedna smutna sprawa – obżarstwo.

Sposoby na jesienną chandrę - słodycze, ale zdrowe! Jabłka

Czekolada rozumie

Siedząc w domu, nie trudno sięgać do lodówki, kiedy tylko najdzie nas ochota. Nawet, jeśli zjedliśmy solidny obiad i właściwie nie jesteśmy głodni, ulegamy pokusom i zachciankom. Zazwyczaj sięgamy wtedy po rzeczy słodkie. Nie bez przyczyny mówi się o czekoladzie jako najlepszym leku na smutki. Faktem jest, że wraz ze spożyciem cukru pojawia się wyrzut energii oraz endorfin. Taki stan nie potrwa jednak długo, ale cukier odłoży się w boczkach w postaci tkanki tłuszczowej. Odczuwasz spadki nastroju? Nic ci się nie chce? Czekoladki i słodkie przekąski wołają cię z szafki? Możesz ulec i poprawić sobie humor na chwilę albo podejść do sprawy rozsądnie i…

Wybrać zdrowy cukier

Tak, jak istnieje zły i dobry cholesterol, tak istnieją cukry dobre i złe. W dietach często wymienia się bardzo przetworzone, sztuczne batony na naturalny słód w postaci owoców, warzyw czy miodu. Zalety takiego podejścia są długofalowe. Wybierając jabłko, zamiast batonika musli, który swoją drogą również jest bardzo kaloryczny, nigdy nie przytyjesz. Tej jesieni w mediach społecznościowych rozmnożyły się akcje typu „Stop cukier!”. Nie chodzi w nich o całkowitą rezygnację ze słodyczy, co zimą i jesienią i tak jest niewykonalne, ale o zamianę słodyczy sklepowych na te przygotowane samodzielnie w domu. Jakie są ich zalety?

Sposoby na jesienną chandrę - słodycze, ale zdrowe! Banan z czekoladą, bitą śmietaną i owocami

Zrób to sam(a)!

Przygotowując wymarzony deser samodzielnie masz pewność składników, które do niego dodajesz. Z reguły nie są to bardzo szkodliwe, przetworzone, a zarazem wysokokaloryczne produkty, lecz owoce, miód i korzenne przyprawy. Po drugie sam fakt tworzenia takiego dania potrafi poprawić humor. Zamiast nudzić się przed telewizorem, możesz przyrządzić coś specjalnego dla domowników! Nic tak nie cieszy, jak dzielenie się. Zapach, który wypełni dom podczas pieczenia, radość ze wspólnego jedzenia i świadomość, że podajesz bliskim coś zdrowego, sprawią, że chandra odejdzie szybciej niż się spodziewasz!

Co przygotować?

Pomysłów na zdrowe słodycze jest w Internecie mnóstwo. Możesz szukać inspiracji na fit blogach, przekopać pod tym kątem Youtube albo zabawić się w masterchefa i poimprowizować. Z jesienią najbardziej kojarzą się jabłka z cynamonem. Możesz wydrążyć owoc, miąższ wymieszać z podgotowaną kaszą gryczaną, orzechami włoskimi i korzennymi przyprawami, a następnie upiec. Równie pysznie smakują gruszki gotowane w winie albo ciasto z dyni lub marchewki. Takie desery poza walorami smakowymi mają całą masę właściwości zdrowotnych! Dynia i marchewka dobrze wpływają na skórę i wzrok, a jabłka usprawniają procesy trawienne.

Sposoby na jesienną chandrę - słodycze, ale zdrowe! Ciasto z dyni

Zanim sięgniesz po czekoladę, zastanów się czy warto. Samemu można wyczarować coś o wiele smaczniejszego!