Fit eat

Skończ z dietą! Zacznij ze zdrowym odżywianiem

Trudno znaleźć dziś osobę, która choć raz w życiu nie była na diecie. Jedni próbują wszystkiego, by wysmuklić swoje ciało, inni podchodzą do różnego rodzaju diet ze sceptycyzmem. Trzeba jednak przyznać, że niezależnie od tego, do której z tych grup należymy, słowo „dieta” budzi raczej negatywne skojarzenia. Jak zamienić modne diety na jedyny, słuszny, zdrowy sposób żywienia?

Skończ z wyrzeczeniami!

Zaczynałeś z dietami po wielokroć i za każdym razem kończyło się pierwszym napadem głodu? Wypróbowałeś wszystkie nowości, o których zrobiło się głośno w mediach i żadna z nich nie przyniosła oczekiwanych rezultatów? Jak to możliwe, skoro zrezygnowałeś z jedzenia wszystkiego, co kochasz: pysznych, gorących frytek na szybki lunch, mlecznej czekolady na uleczenie smutków i chipsów na imprezie? Nic dziwnego, że nie wychodzi, skoro stosujesz diety, które opierają się w głównej mierze na wyrzeczeniach!
Nasz mózg nie przepada za zakazami, dlatego już na etapie czytania lub słuchania o tym, czego nie będzie ci wolno jeść w trakcie stosowania diety, zaczyna się buntować. Później następuje efekt domina – im dłużej zabraniasz sobie czegoś, tym bardziej podświadomie chciałbyś po to sięgnąć. W takim trybie nie trudno o małe żywieniowe grzeszki, na przykład podjadanie pomiędzy posiłkami czy jedzenie późnym wieczorem. Zaczynamy oszukiwać siebie samych, a dieta kończy się tak szybko, jak się zaczęła.

Modne diety – szybkie odchudzanie i szybka utrata zdrowia

W dobie mody na bycie fit wieści o najnowszych dietach docierają do nas z ogromną częstotliwością. Sprawę nagłaśniają media, a my zaczynamy myśleć o tym, czy nie spróbować przeżyć kilku dni na sokach albo kiszonej kapuście. Co ciekawe, nawet najbardziej absurdalne pomysły na diety cieszą się ogromną popularnością wśród ludzi, którzy pragną szybko zrzucić zbędne kilogramy. Niestety o skutkach ubocznych diet mówi się dopiero wtedy, gdy grono osób wypróbuje na sobie nową metodą. Praktycznie wszystkie, niegdyś modne diety okazały się katastroficzne w skutkach dla stanu ludzkiego organizmu. Zwiększasz ilość białka, a rezygnujesz z warzyw, owoców i szeroko pojętych węglowodanów? Masz szansę zakwasić swój organizm i nabawić się problemów na przykład z nerkami. Próbujesz diety beztłuszczowej? Stracić mogą na tym twoje włosy, skóra oraz paznokcie. W pogoni za pięknym ciałem jesteśmy w stanie zrobić bardzo wiele. Trzeba jednak oszacować, czy straty zdrowotne są rzeczywiście tego warte?

Umiar to klucz do sukcesu

Nie ma co ukrywać, że świat zwariował na punkcie dbania o kondycję i sylwetkę. Szalę przechylamy zarówno w jedną, jak i w drugą stronę i lubimy popadać ze skrajności w skrajność. Raz stosujemy głodówki, innym razem pakujemy się odżywkami białkowymi, licząc na szybki przyrost mięśni. Tymczasem najzdrowsza, a zarazem najbardziej efektywna dieta to zrównoważona dieta. Mówimy tu nie o okresowej, drastycznej zmianie systemu odżywiania, lecz o długofalowej metamorfozie obejmującej wszystkie nasze nawyki żywieniowe. Poza najbardziej znanymi, niezdrowymi pokarmami, nie powinniśmy rezygnować z żadnego ze składników odżywczych. Jeśli nie chorujesz na celiakię, możesz z powodzeniem jeść chleb. Jeśli nie zmagasz się z nietolerancją laktozy, to wcale nie musisz przygotowywać własnoręcznie mleka kokosowego, tym bardziej, jeśli używasz go wyłącznie do kawy. Kluczem do sukcesu w zdrowym odżywianiu jest umiar, czyli jedzenie tylu posiłków dziennie, ile potrzebujemy, w rozsądnych ilościach i zrównoważonych proporcjach węglowodanów, białek, zdrowych tłuszczy oraz witamin i minerałów!
Plusy z wymienienia słowa „dieta” na „zdrowe odżywianie”? To przede wszystkim świetna kondycja naszego organizmu i sylwetki przez długi czas. W dodatku może być smacznie, kolorowo i niedrogo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *