Stosujesz dietę wegetariańską? Kierujesz się zasadami weganizmu odrzucającego wszelkie produkty pochodzenia zwierzęcego? A może po prostu szukasz pysznego i zdrowego urozmaicenia dla swojej diety? W każdym z wymienionych przypadków na pewno zainteresują Cię poniższe przepisy.
Na fali popularności zastępowania mięsa jego roślinnymi alternatywami oraz coraz większej ilości wegańskich restauracji serwujących ich pełne smaku alternatywy w postaci wege burgerów coraz więcej osób zastanawia się czy równie smakowite fit kotlety warzywne można także przygotować samodzielnie w domu. Śpiesząc z odpowiedzią wszystkim zainteresowanym mówimy, że jest to jak najbardziej możliwe. Mało tego, własnoręcznie przygotowane kotlety wege nierzadko są znacznie lepsze niżeli te zakupione w sklepie czy lokalu gastronomicznym, a wszystko to dlatego, że ich smak, ostrość oraz stopień upieczenia/wysmażenia możemy dopasować do własnych preferencji.
Rozbudziliśmy Twój apetyt na więcej? W takim razie koniecznie zaopatrz się w długopis oraz notatnik, w którym przygotujesz listę zakupów, ponieważ z pewnością pośród przedstawionych przepisów z pewnością znajdziesz dla siebie niejeden ciekawy.
Kotlety z cukinii z sosem tzatziki
Składniki:
- 1 średniej wielkości cukinia;
- 1 jajko;
- bułka tarta;
- sól, pieprz;
- olej do smażenia;
- 200 g jogurtu naturalnego;
- 2 ogórki gruntowe;
- 1 ząbek czosnku;
- szczypta soli;
- koperek oraz oregano;
Przygotowanie:
Zacznij od pokrojenia cukinii w plastry o grubości około 2 cm, a następnie wrzuć je do miski i dopraw solą oraz pieprzem. Odstaw całość na chwilę, aby cukinia pozbyła się nadmiaru wody, dzięki czemu będzie się lepiej smażyć i jednocześnie zachowa swoją jędrność. Następnie obtocz każdy plaster w rozmąconym jajku oraz bułce tartej, włóż na rozgrzany na patelni olej i smaż aż do uzyskania złotego koloru.
W międzyczasie możesz zacząć przygotowywać sos tzatziki – obierz i drobno posiekaj ogórki oraz czosnek (który możesz również przecisnąć przez praskę), a następnie dodaj je do jogurtu naturalnego przełożonego do miseczki. Całość dopraw szczyptą soli i wybranymi ziołami, a tak przygotowany sos polej na wierzchu łyżką oliwy.
Kotlety z kaszy jaglanej z pieczarkami
Składniki:
- 100g kaszy jaglanej;
- 10 szt. pieczarek;
- 1 cebula;
- 1 jajko;
- 2-3 łyżki otrębów pszennych;
- pieprz;
- sos sojowy;
- koperek;
- bułka tarta;
- kasza manna;
Przygotowanie:
Umyte pieczarki zetrzyj na tarce lub drobno posiekaj z cebulą, a w międzyczasie wstaw wodę do gotowania się na kaszę. Gdy woda w garnku zacznie się gotować wrzuć do niej woreczek i gotuj przez tyle czasu, ile wskazał na opakowaniu producent. Następnie podsmaż na patelni pieczarki i odstaw do ostudzenia, po czym dodaj je wraz z ugotowaną kaszą do większej miseczki. Wbij do środka jajko, dodaj przyprawy oraz otręby i wyrabiaj masę do połączenia się wszystkich składników, a jeżeli pomimo usilnych prób będzie lepka bądź też nie będzie się scalać dodaj odrobinę bułki tartej bądź kaszy manny. Z przygotowanej masy uformuj kotlety i w zależności od swoich preferencji usmaż je na patelni lub też włóż do piekarnika rozgrzanego do 200 stopni i smaż/piecz do momentu aż będą zarumienione.
Kotlety z kalafiora
Składniki:
- 1 kalafior;
- 4 łyżki bułki tartej;
- 2 jajka;
- 2 łyżki posiekanego szczypiorku;
- 1 ząbek czosnku
- tłuszcz do smażenia;
Przygotowanie:
Włóż kalafiora do dużego garnka, zalej go wodą i posól. Gotuj przez około 15 minut od zagotowania się wody, a następnie odcedź, pokrój go na kawałki i odstaw do przestudzenia. Po upływie tego czasu przełóż kalafior do blendera i rozdrobnij go na gładką masę lub też osiągnij ten sam efekt poprzez rozgniecenie go praską do ziemniaków. Tak przygotowanego kalafiora przełóż do miski, dodaj sól, zmielony pieprz bulkę tartą, jajka, szczypiorek oraz przeciśnięty przez praskę czosnek i wymieszaj całość, tak aby połączyły się wszystkie składniki.
Z przygotowanej masy uformuj kotlety wege i obtocz je w bułce tartej, a następnie połóż na rozgrzaną patelnię z tłuszczem. Kotlety z kalafiora smaż przez ok. 4-5 minut z każdej strony (aż do momentu, gdy nabiorą rumieńców) i podawaj je z ugotowanymi ziemniakami z koperkiem, sałatką z warzywami bogatymi w witaminy oraz minerały bądź też samodzielnie upieczoną bułką do burgerów.
Kotlety ziemniaczane
Składniki:
- 1 kg ziemniaków;
- 1 mała cebula;
- 2 małe ząbki czosnku (lub jeden duży);
- 1 białko jajka;
- sól;
- majeranek;
- pieprz;
- oliwa z oliwek;
Przygotowanie:
Obierz i ugotuj ziemniaki, a następnie zetrzyj je do miski na tarce z dużymi oczkami, a następnie te same czynności powtórz w przypadku cebuli. Do wymienionych składników dodaj starty czosnek, 2 łyżki majeranku oraz sól i pieprz według uznania. Uzupełnij całość o dodatek białka i wymieszaj.
Rozgrzej piekarnik do temperatury 190 stopni z termoobiegiem. Na blaszce ułóż papier do pieczenia i posmaruj go za pomocą pędzelka umoczonego w oliwie. Odciśnij nadmiar soku z masy ziemniaczanej i rozpocznij formowanie placuszków, które następnie trzeba ułożyć na przygotowanej blaszce. Posmaruj u góry kotlety ziemniaczane oliwą, włóż do piekarnika i piecz ok. 20 minut. Lekko rumiane kotleciki wyjmij z piekarnika i zostaw do lekkiego wystudzenia, a następnie przystąp do ich zjedzenia z dodatkiem ulubionego, zdrowego sosu np. własnoręcznie przygotowanego sosu czosnkowego.
Placki warzywne z Japonii
Składniki:
- 4 jajka;
- 80g mąki pszennej;
- 1 łyżka sosu sojowego;
- świeży imbir;
- sól, pieprz;
- 100g kapusty;
- 1 marchewka;
- 50g selera korzeniowego;
- 1 cebula dymka;
- 1 łyżka oleju;
Składniki na sos oraz do dekoracji dania:
- 1 garść rukoli;
- sól i pieprz
- 1 cytryna;
- 300g jogurtu greckiego;
- 4 łyżeczki prażonego sezamu;
- 1 cebula dymka;
- 1 papryczka chilli;
Przygotowanie:
Roztrzep jaja w misce, dodaj do nich sos sojowy, mąkę oraz starty na tarce z drobnymi oczkami imbir, który subtelnie zaostrzy całość. Dopraw całość solą i pieprzem, a następnie wymieszaj. W kolejnym kroku przystąp do krojenia warzyw i rozpocznij od poszatkowania kapusty, po czym zetrzyj selera oraz marchew na tarce, a na koniec posiekaj dymkę. Tak przygotowane warzywa wrzuć do miski i wymieszaj z resztą składników. Następnie rozgrzej na patelni olej i nałóż za pomocą łyżki jedną warstwę masy formując z niej placuszki i smaż je z każdej strony aż do uzyskania złotego koloru. Gdy wege placki nabierają rumieńców zajmij się przygotowywaniem sosu – przełóż jogurt grecki do miski, dodaj skórkę z cytryny oraz wyciśnięty z niej sok i drobno posiekaną cebulę. Dopraw sos do smaku i nałóż go na placki posypane na wierzchu dymką, sezamem oraz papryczką chilli, bądź też postaw na stole w miseczce jako dip.