Fit eat

Jak jeść regularnie? O planowaniu posiłków

Odkąd tylko wróciła moda na bycie fit, dietetycy powtarzają „jedz mało, lecz często”. Ta złota zasada, choć znana nam wszystkim, jest dość trudna do wprowadzenie w życie. Nieregularny tryb życia, praca po 8, a nawet 10 godzin dziennie i brak czasu na przygotowywanie posiłków to przyczyny nieprawidłowości w odżywianiu. Zamiast jeść mało i często, jemy dużo i wtedy, kiedy mamy na to czas. Jak zmienić nawyki i zacząć planować swój jadłospis?

Ważna sprawa – planowanie

Notesy, kalendarze, happy plannery i tym podobne gadżety stały się ostatnio sprzedażowym hitem. I choć potrafimy zaplanować dosłownie wszystko – od sobotniego sprzątania spisanego w najmniejszych szczegółach, aż po konkretny miesiąc z wyznaczonymi godzinami odpoczynku, planowanie jadłospisu nie jest dla nas sprawą oczywistą. To duży błąd! Spisanie tygodniowego menu ułatwia życie wszystkim członkom rodziny. Dzięki temu, że spiszesz wszystkie pomysły na potrawy, będzie ci łatwiej sporządzić listę zakupów. Dodatkowa korzyść? Mniej pieniędzy wydajemy na niewykorzystane później produkty, a także mniej jedzenia ląduje w koszu! Zorganizuj notes, tablicę albo folder w komputerze, w którym zaplanujesz posiłki na cały tydzień. Jeśli to zbyt duże wyzwanie, rozbij to na kilka dni, a nawet na menu codzienne.

Jak jeść regularnie? O planowaniu posiłków - potrawy w pudełkach

Domowa pudełkowa

W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszą się firmy cateringowe, które przygotowują jedzenie w pudełkach specjalnie dla osoby zamawiającej. W takich posiłkach uwzględnia się alergie pokarmowe oraz dzienne zapotrzebowanie na kalorie i składniki odżywcze. Trzeba jednak przyznać, że taka dieta nie należy do najtańszych. Miesięczny koszt wyżywienia jednej osoby przy pomocy firmy cateringowej może wynosić nawet 2 tysiące złotych. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by dietę pudełkową zorganizować sobie samemu w domu! Wystarczą pojemniki oraz pomysły na dania. Posiłki warto przygotować z jednodniowym wyprzedzeniem. Zachowają one świeżość, a my nie będziemy w pośpiechu gotować czegoś na już. Pudełka możesz zabrać ze sobą do pracy, szkoły, a nawet na imprezę. Trzymanie się regularności posiłków jest dużo łatwiejsze ze świadomością, że do domu zabierzemy puste, o wiele lżejsze pojemniki!

Ustawiaj budzik

Pracujesz jak maszyna i zdarza ci się zapomnieć o jedzeniu? Ma tak chyba każdy, kogo pochłania praca. Jednak jeśli postanowisz sobie jeść co trzy godziny (dietetycy przekonują, że takie przerwy są najbardziej optymalne), warto ustawić sobie przypominajkę. Niech twój smartphone spełni dobry uczynek i zadzwoni na czas posiłku. Przerwy na jedzenie są równie ważne dla twojego zdrowia, jak i dla psychiki, która w tym czasie może przez chwilę odpocząć.

Jak jeść regularnie? O planowaniu posiłków - warzywa i owoce w koszyku

Wbrew pozorom regularne jedzenie nie jest trudne, nawet dla bardzo zapracowanych osób. Kluczem do sukcesu jest planowanie i poświęcenie czasu na przygotowywanie posiłków. Każdy członek rodziny będzie ci wdzięczny za smaczne i zdrowe jedzenie, które może zjeść zamiast kupnego batonika w biegu!