Fit eat

Dieta dr. Dąbrowskiej. Na czym polega nowy trend żywieniowy?

W poszukiwaniu skutecznego sposobu na utratę zbędnych kilogramów coraz częściej sięgamy po coraz to nowsze rozwiązania – bardzo restrykcyjne diety, specjalnie dopasowywane programy żywieniowe oraz zestawy ćwiczeń mających za zadanie ujędrnić sylwetkę i wyrzeźbić ciało. Jeżeli chodzi o diety w ostatnim czasie bardzo dużą popularnością cieszy się m.in. dieta warzywno owocowa czyli dieta dr. Dąbrowskiej. W czym tkwi sekret jej skuteczności?

Post Dąbrowskiej – o co tutaj właściwie chodzi?

Dieta dr. Dąbrowskiej to nic innego jak dwuetapowy program odchudzania dzielący się na głodówkę trwającą od kilku do nawet kilkudziesięciu dni oraz na zdrową dietę bazującą na produktach nisko przetworzonych. Post Dąbrowskiej ma na celu przede wszystkim oczyszczenie organizmu ze zbędnych i szkodliwych toksyn oraz przywrócenia mu wewnętrznej równowagi zaburzonej na skutek różnego typu dolegliwości zdrowotnych. Jest to pewnego rodzaju głodówka lecznicza, która co warto wyraźnie podkreślić powinna być stosowana WYŁĄCZNIE jako okresowa kuracja, gdyż w przeciwnym razie istnieje realne ryzyko wystąpienia problemów zdrowotnych związanych z osłabieniem organizmu.  

Dieta Ewy Dąbrowskiej opiera się przed wszystkim na spożywaniu z góry określonej ilości konkretnych rodzajów owoców oraz warzyw, które charakteryzują się niską zawartością węglowodanów, tłuszczów oraz białek. Absolutnie nie ma w niej miejsca na spożywanie żywności wysoko przetworzonej, która odpowiedzialna jest za rozwój takich chorób jak miażdżyca, cukrzyca i różnorakie nowotwory. Z uwagi na fakt, że dieta warzywno owocowa zalicza się do grupy diet niskokalorycznych – dziennie dostarcza ona około 800 kalorii, to do jej ubocznych skutków, które z pewnością ucieszą niejedną osobę zalicza się… spadek wagi.

Post Daniela – dla kogo sprawdzi się najlepiej?

Decydując się na wybór tego sposobu żywienia należy wziąć pod uwagę fakt, że dedykowana jest ona przede wszystkim osobom zmagającym się z zaburzeniami na podłożu autoimmunologicznym oraz neurologicznym. Bez obaw na dietę warzywno owocową mogą skusić się osoby borykające się z problemami hormonalnymi takimi jak np. zaburzenia miesiączkowania, niedoczynność tarczycy czy dolegliwościami związanymi z menopauzą oraz te zmagające się z nadciśnieniem tętniczym, chorobą wieńcową, trądzikiem, nieżytem jelit oraz słabą odpornością objawiającą się powracającymi infekcjami.

Jeżeli chodzi o przeciwwskazania, dietą owocowo warzywna (choć oczywiście jest ona bez wątpienia zdrowa) nie powinny raczej interesować się kobiety w ciąży i karmiące piersią, a także osoby obarczone niedoczynnością nadnerczy, jak i nadczynnością tarczycy, niewydolnością wątroby, serca lub nerek.  

Cztery najważniejsze etapy diety warzywno owocowej – jak należy się do niej przygotować?

Zanim na dobre pochłonie Cię wyszkowianie przepisów diety Dąbrowskiej powinieneś najpierw sprawdzić raczej jakie kroki należy podjąć aby właściwie przygotować się do tego niełatwego zadania.

Oto 4 etapy, które bezwarunkowo mają wpływ na powodzenie kuracji w myśl postu Dąbrowskiej:

 1. Stopniowa eliminacja produktów przetworzonych, słodkich przekąsek, kawy oraz mięsa – etap ten powinien rozpocząć się minimum 4 dni przed rozpoczęciem ścisłego postu Dąbrowskiej.
 2. Rozpoczęcie postu owocowo warzywnego połączonego z aktywnością fizyczną – etap ten ma na celu oczyszczenie organizmu niczym detoks sokowy i przywrócenie mu stanu homeostazy, a także lepszego stanu psychicznego. Detoks organizmu jest etapem oczyszczająco-normalizującym, a nieodłączna utrata masy ciała związana jest w tym przypadku ze spalaniem tkanki tłuszczowej.  
 3. Wyjście z postu do diety pełnowartościowej  
 4. Rozpoczęcie żywienia pełnowartościowego opartego na warzywach niskocukrowych, do których dodatek będą stanowiły nieprzetworzone chemicznie, naturalne pokarmy.

Dieta Dąbrowskiej przepisy na 14 dni: gdzie szukać przykładowego jadłospisu?

Aby detoks organizmu w oparciu o dietę Ewy Dąbrowskiej faktycznie przyniósł oczekiwane efekty niezbędną kwestią jest żywienie zgodnie z obowiązującymi zasadami. Dieta Dąbrowskiej obfituje w ciekawe przepisy, których prawdziwą kopalnię można znaleźć zarówno w Internecie, jak i specjalistycznej literaturze w tradycyjnej formie papierowej bądź w postaci e-book’a. Wyszukując interesujące jadłospisy należy pamiętać, że dieta Dąbrowskiej zamienne nazywana jest również postem Daniela, tak więc w przypadku problemów ze znalezieniem interesujących pozycji warto mieć to na względzie.

Dieta dr. Dąbrowskiej dopuszcza spożywanie warzyw o niskiej zawartości skrobi, które mogą być spożywanie nie tylko na surowo, pieczone lub duszone, ale także w postaci kiszonek pełnych bakterii probiotycznych oraz zup doprawionych ziołami i symboliczną ilością soli.

Podczas postu Daniela możesz jeść m.in. następujące dary natury:

 • marchew;
 • buraki;
 • seler;
 • pietruszkę; 
 • jarmuż;
 • kalarepę;
 • kapustę;
 • kalafiora;
 • cukinię;
 • dynię;
 • ogórek;
 • pomidory;
 • paprykę;
 • sałatę, rukolę,  roszponkę;

a także niskocukrowe owoce takie jak grejpfruty, cytryny, owoce jagodowe oraz jabłka. Jej zalety i skuteczność jedynie potwierdzają fakt, że dieta bogata w owoce i warzywa jest jak najbardziej właściwym rozwiązaniem dla ludzkiego organizmu.